Sėdėdama ankštoje savo priemiesčio Maskvos būstinės virtuvėje, Alyona Popova parodė į greta esantį penkių aukštų mūrinį kompleksą ir paaiškino, kodėl smurtas artimoje aplinkoje yra jos kampanijos dėl vietos Dūmoje, žemesniuose Rusijos parlamento rūmuose, centras.

„Kiekviename įėjime mes turime smurto artimoje aplinkoje istoriją“, – sakė ji. „Čia pat turime dvi močiutes, kurias tiesiog sumušė artimieji. Po to mes turime mamą su trimis vaikais. Ją muša vyras. Ir ten mes turime motiną, kurią sumušė sūnus “.

Eidama per 205 -ąjį rinkimų rajoną, darbininkų klasės rajoną Maskvos rytiniame pakraštyje, M. Popova prašo moterų atsigręžti prieš Vladimiro Putino valdančiąją partiją „Vieningoji Rusija“, kuri per pastaruosius kelerius metus panaikino moterų apsaugą. Prieš šį savaitgalį vykstančius rinkimus ji skubiai pristatė šią problemą, o pasiūlymas, kad už visus smurto artimoje aplinkoje veiksmus būtų baudžiama baudžiamosiomis sankcijomis, yra jos kampanijos platforma.

Remiantis M. Popovos atlikta Rusijos nacionalinės statistikos agentūros surinktų duomenų analize, smurto artimoje aplinkoje aukų kasmet yra daugiau nei 16,5 mln. Daugiau nei 12 200 moterų, arba du trečdaliai iš tų, kurie buvo nužudyti Rusijoje nuo 2011 iki 2019 m., buvo nužudyti jų partnerių ar artimųjų, teigia vienas studijuoti.

„Tai yra mūsų realybė; vienintelis terminas, kurį galime vartoti, yra „epidemija“, – sakė 38 metų ponia Popova, teisininkė ir aktyvistė, vadovaujanti liberalios partijos „Yabloko“ partijai, nors ir nėra jos narė.

Yra tam tikrų įrodymų, kad daugelis rusų jai pritaria. 2020 m apklausa nepriklausomo „Levada“ centro atliktas tyrimas parodė, kad beveik 80 proc. A peticija inicijuota ponios Popovos remiant tokį įstatymą surinko beveik milijoną parašų.

Bet ar šie rėmėjai balsuos? O autoritarinėje Rusijoje, kur rinkimų rezultatai yra iš anksto nustatyti, ar tai ką nors pakeistų?

Net šalyje, kurioje moterys sudaro 54 proc. Gyventojų, smurto artimoje aplinkoje vis dar nėra, nes tai yra gyvybiškai svarbi tema rinkėjams, nes ji užima antrą vietą tokioms problemoms kaip korupcija, kylančios vartotojų kainos, ekonominių galimybių stoka ir koronaviruso pandemija.

„Mūsų rinkėjams ši problema yra 90 -oje vietoje“, – sakė Dūmos pirmininko pavaduotojas Piotras O. Tolstojus, siekiantis antros kadencijos su „Vieningąja Rusija“.

Jis tyčiojosi iš pasiūlymų, kad moterys gali palikti jo partiją, kuri Dūmoje turi 336 iš 450 vietų. Iš tikrųjų moterys yra pagrindinė „Vieningosios Rusijos“ rinkėjų bazės dalis. Iš dalies taip yra todėl, kad jie užima daugumą viešojo sektoriaus darbo vietų tokiose srityse kaip mokymas, medicina ir administravimas, o tai reiškia, kad jų pajamos dažnai priklauso nuo valdančios politinės sistemos.

43 metų Irina Yugchenko taip pat išreiškė skepticizmą dėl M. Popovos dėmesio smurtui artimoje aplinkoje, kai neseniai vieną vakarą ji išėjo iš metro stoties. „Žinoma, turėtų būti įstatymas, bet jei tai atsitinka moterims daugiau nei vieną kartą, turime paklausti, kodėl“, – sakė ji, išreikšdama bendrą požiūrį Rusijoje. „Jei mano draugai su tuo susidorotų, jie to nepriimtų“.

Ji sakė neapsisprendusi, už ką balsuoti, ir abejojo, ar rinkimai atneš kokių nors pokyčių, ir ciniškai pridūrė: „mes balsuojame ne pirmą kartą“. 2021 metų liepos mėn apklausa nustatė, kad tik 22 procentai respondentų planavo balsuoti, o tai būtų žemiausia per 17 metų.

Per pastarąjį dešimtmetį V. Putinas ir jo partija savo socialinėje politikoje tapo vis konservatyvesni. Plečiantis Rusijos konfliktui su Vakarais, Kremlius pradėjo save vadinti tradicinių šeimos vertybių tvirtove. Valstybė skatino patriarchalines šeimos struktūras ir palaikė reakcingą požiūrį į LGBTQ rusus.

2016 metais vyriausybė pavadino „užsienio agentu“ Maskvoje įsikūrusį Anos centrą, kuris teikia teisinę, materialinę ir psichologinę pagalbą prievartą patiriančioms moterims. Pavadinimas turi neigiamą reikšmę ir kelia sunkių reikalavimų. Pernai vyriausybė paskirtas kita grupė – „Nasiliu.net“ („No To Violence“), kaip užsienio agentas.

Dūmos deputatai balsavo 380-3 2017 m., Siekiant iš dalies dekriminalizuoti smurtą artimoje aplinkoje, sumažinant jį iki administracinio teisės pažeidimo, jei jis įvyksta ne dažniau kaip kartą per metus. Už žalą, dėl kurios atsiranda kraujosruvų ar kraujavimo, bet nesulaužomi kaulai, gresia bauda iki 5000 rublių arba 68 USD, šiek tiek daugiau nei už neteisėtą automobilių stovėjimą. Tik sužalojimai, tokie kaip smegenų sukrėtimas ir kaulų lūžiai, arba pakartotiniai nusikaltimai prieš šeimos narį, kelia baudžiamąjį kaltinimą. Yra jokio teisinio instrumento kad policija išduotų sulaikymo įsakymus.

Prieš smurtą artimoje aplinkoje įstatymo projektas, kuris buvo pasiūlytas 2019 m., Pradėjo diskusijas Dūmoje, tačiau galiausiai tai įvyko pakeistas tiek, kad ankstyvieji jos šalininkai, tarp jų ir ponia Popova, buvo „pasibaisėję“. Jis niekada nebuvo balsuojamas.

Tačiau pastaraisiais metais keletas dramatiškų atvejų sukėlė pasipiktinimą, todėl ši problema tapo politiškai stipresnė. Vienu garsiu atveju Margaritos Gračevos vyras kirviu nukirto abi rankas 2017 m., Praėjus mėnesiams po to, kai ji pradėjo prašyti policijos apsaugos. (Vėliau jis buvo nuteistas 14 metų kalėjimo. Dabar ji kartu su a Rodyti per valstybinę televiziją apie smurtą šeimoje.)

„Pagaliau šis klausimas sulaukė tiek daug dėmesio, kad tapo politiniu“,-sakė Anos centro direktorė Marina Pisklakova-Parker.

Balandžio mėnesį Rusijos Konstitucinis Teismas liepė įstatymų leidėjai iš dalies pakeis baudžiamąjį kodeksą, kad nubaustų smurto artimoje aplinkoje kaltininkus, ir padarė išvadą, kad tiek nukentėjusiųjų apsauga, tiek pažeidėjams skirtos bausmės yra nepakankamos. Advokatų grupės užregistravo smurto artimoje aplinkoje padidėjimą, susijusį su „Covid-19“ pandemija.

Dūma neveikė.

Daugelis „Vieningosios Rusijos“ rinkėjų vertina motinoms duodamus vyriausybės kuponus. Išmokos neseniai buvo taikomos moterims, turinčioms tik vieną vaiką, nes Maskva bando didinti mažėjantį gimstamumą šalyje.

Tačiau tai nepakeičia elementarios apsaugos, sakė populiari televizijos asmenybė Oksana Puškina, 2016 metais įžengusi į Dūmą kartu su „Vieningąja Rusija“ ir kovą su smurtu artimoje aplinkoje laikanti vienu iš savo prioritetų.

„Visa tai yra paramos priemonės, skirtos palikti moterį namuose, o ne sudaryti galimybes jos savirealizacijai ir ekonominei nepriklausomybei“,-sakė ji. „Tokiu būdu Rusijos valdžios institucijos mainais į pagrindinius rusų moterų poreikius mainais į jų politinį lojalumą. Tačiau tokios vyriausybės išlaidos jokiu būdu nėra socialinė investicija “.

M. Puškina, Dumoje pritarusi smurto artimoje aplinkoje įstatymui, nebuvo pakviesta kandidatuoti antrai kadencijai.

„Matyt,„ Vieningoji Rusija “ir prezidento administracijos žmonės mane laikė per daug nepriklausoma, o feministinę darbotvarkę-per daug pavojinga“,-sakė ji.

Ekspertai ir išgyvenusieji teigia, kad didžioji dalis pasipriešinimo 2019 m. Įstatymo projektui buvo neinformuoti, o daugelis oponentų klaidingai tvirtino, kad jei būtų įvestas suvaržymas, vyras gali prarasti savo turtą arba kad vaikai gali būti paimti iš šeimų.

„Jie bijo, kad gali sugrįžti Stalino laikas, kai žmonės pranešė apie savo kaimynus“,-sakė Irina Petrakova, žmogiškųjų išteklių padėjėja, išgyvenusi septynerius savo buvusio vyro smurto metus. Ji sakė, kad aštuonis kartus pranešė valdžios institucijoms apie 23 incidentus, tačiau jos vyras nėra praleidęs nė vienos dienos kalėjime.

Ji, ponia Gracheva ir dar dvi moterys bylinėjasi su Rusija Europos Žmogaus Teisių Teisme už tai, kad jos neapsaugojo.

Ponia Petrakova, kuri taip pat dirba gyvenimo trenere, sakė palaikanti ponią Popovą, kurios rajonas yra greta jos. Tačiau paklausta, ar „Vieningosios Rusijos“ atsisakymas kovoti su smurtu šeimoje gali atitraukti moteris nuo partijos. Pasak jos, daugelis jos rinkėjų išgyveno neramų dešimtmetį ir vertino stabilumą.

Ji planavo balsuoti, tačiau sakė, kad jos rajone nėra vertų kandidatų.

„Jei galėčiau pažymėti varnelę prieš visus, aš tai padarysiu“, – sakė ji.

Didžioji dalis Rusijos opozicijos buvo įkalinta, ištremta arba uždrausta dalyvauti šio savaitgalio rinkimuose. Sekmadienį parke surengtame nedideliame susitikime su potencialiais rinkėjais M. Popova, su kuria susiduria dar 10 kandidatų, teigė esanti pasiryžusi kuo ilgiau dalyvauti rinkimuose, net ir nekonkurenciniuose.

Ir ji optimistiškai žiūrėjo į apklausas, kurias užsakė jos komanda, parodydama jai labai stiprų palaikymą tarp 25–46 metų moterų.

„Tai reiškia, kad moterys vienijasi dėl ateities, dėl pokyčių“, – sakė ji. „Tai yra pagrindinė pergalė, kurią galime įsivaizduoti per savo kampaniją“.

Dvi jaunos moterys iš auditorijos sakė planuojančios balsuoti už ją.

„Galbūt vyresnės kartos moterys smurtą artimoje aplinkoje laiko normaliu“, – sakė Maria Badmajeva, kuriai yra 26 metai. Manome, kad Alyonos vertybės yra labai svarbios “.

Prie pranešimų prisidėjo Alina Lobzina.