7 greito svorio metimo šalutiniai poveikiai

Jei turite antsvorio, numesti svorio gali būti svarbu, nes sveikas kūno svoris yra būtinas norint išlaikyti gerą sveikatą. Tačiau mesti svorį – tai ne tik lieknumas. Visų pirma tai susiję su tinkamumu ir sveiku gyvenimo būdu.

Antsvoris ar nutukimas gali sukelti daug sveikatos problemų. Panašiai, greitas svorio metimas kainuos jūsų psichinę ir fizinę sveikatą. Pavyzdžiui, nutukimas gali sukelti tokias ligas kaip hipertenzija ir diabetas. Todėl nutukusiems žmonėms svorio metimas gali būti labai svarbus.

Žmonės drastiškai išbando įvairius svorio metimo būdus. Tačiau mesti svorį lėtai ir per tam tikrą laikotarpį yra daug sveikiau. Tai kelia mažiau pavojų sveikatai nei drastiškas svorio metimas. Didelis svorio kritimas gali sukelti tam tikrų sveikatos komplikacijų. Be to, jį gali būti sunku prižiūrėti.

Numesti arba priaugti kelis kilogramus per metus yra normalu. Tačiau sveikai numesti svorio galite tik laikydamiesi dietos ir mankštos. Todėl, jei net nesistengdami pradėjote drastiškai mesti svorį, turėtumėte nedelsdami kreiptis į gydytoją.

Kas yra drastiškas ir greitas svorio metimas?

Numesti daugiau nei pusę kilogramo per savaitę yra greitas ir drastiškas svorio kritimas. Tai labai patrauklu. Tačiau, deja, tai gali sukelti daugelio sveikatos problemų riziką. Pavyzdžiui, galite patirti raumenų netekimą, tulžies akmenligę, mitybos trūkumą, silpną medžiagų apykaitą ir pan.

Norėdami greitai numesti svorio, žmonės laikosi specialių dietų, vadinamų „avarinėmis dietomis“. Tai apima mažiau nei 800 kalorijų suvartojimą per dieną. Tai gali būti gana pavojinga. Sveikam suaugusiam žmogui per dieną reikia mažiausiai 1200–1300 kalorijų. Mūsų kūnui reikia pakankamai energijos, kad galėtume atlikti kasdienę veiklą nejausdami nuovargio. Mums taip pat reikia stabiliai medžiagų apykaitai palaikyti. Turėdamas tik 800 kalorijų, organizmas neaprūpina reikiamos energijos.

Žmonės mano, kad laikytis kalorijų stokos dietos yra lengviau valdoma nei sportuojant ir padedama daug greičiau numesti svorio. Tai gali padėti greitai deginti riebalus. Tačiau tokiu atveju organizmas pradeda netekti vandens ir raumenų masės, o tai sukelia daugybę komplikacijų, tokių kaip dehidratacija.

Be to, tai gali rodyti bendrą svorio sumažėjimą. Taip yra todėl, kad organizmas pradeda naudoti glikogeną, kad patenkintų dienos energijos poreikius. Glikogenas yra mūsų kūno energijos rezervas. Kai šios atsargos išsenka, kūnas išnaudoja raumenis.

Dėl to raumenų netenkama daugiau nei riebalų. Taip pat sunku išlaikyti greitą svorio metimą ir greitai grįžti prie seno gyvenimo būdo ir mitybos įpročių. Tai taip pat gali sukelti valgymo sutrikimų vystymąsi.

Ar galite greitai numesti svorio?

Galite numesti svorio įvairiais būdais. Tačiau tikras iššūkis yra išlaikyti numestą svorį ir jį išlaikyti. Remiantis tyrimais, žmonės, kurie laikosi greitų dietų, per metus gali atgauti pusę numesto svorio. Jie taip pat turi didesnę tikimybę susigrąžinti visą numestą svorį po 3–5 metų.

7 greito svorio metimo rizika

1. Raumenų praradimas

Svorio metimas ir riebalų mažinimas yra du labai skirtingi dalykai. Svorio metimas ne visada gali būti toks pat, kaip numesti riebalų. Nors labai mažo kaloringumo dietos (VLCD) laikymasis padeda greitai numesti svorio, tai gali atsirasti dėl raumenų ir vandens praradimo.

Tyrimų duomenimis, laikantis labai mažai kalorijų turinčios dietos gali išeikvoti kūno masė. Be to, laikantis VLCD kyla tam tikra rizika, pvz., raumenų praradimas.

2. Metaboliniai pokyčiai

Jūsų medžiagų apykaitos veikla atlieka esminį vaidmenį metant svorį. Jūsų medžiagų apykaita lemia, kiek kalorijų per dieną sudeginate. Be to, medžiagų apykaita padeda suvartotą maistą paversti energija. Todėl greita medžiagų apykaita padeda sudeginti daugiau kalorijų ir greitai numesti svorio.

Remiantis tyrimu, numetę svorio valgydami mažiau kalorijų galite sudeginti 23% mažiau kalorijų per dieną. Taip yra todėl, kad jūsų kūnas patiria medžiagų apykaitos sumažėjimą. Tai gali atsirasti dėl hormonų pusiausvyros pasikeitimo. Be to, sulėtėjus medžiagų apykaitai, svoris vėl padidės.

3. Maistinių medžiagų trūkumas

Paprastai žmonės, bandantys numesti drastišką svorį, linkę praleisti maistą, o tai sukelia maistinių medžiagų trūkumą. Laikantis mažai kalorijų turinčios dietos, gali būti labai sunku vartoti tokias esmines maistines medžiagas kaip folio rūgštis, B12 ir geležis.

Esminių maistinių medžiagų trūkumas sukelia nuovargį, plaukų slinkimą, anemiją, kaulų susilpnėjimą ir silpną imuninę funkciją. Todėl, norėdami pašalinti šiuos trūkumus, turėtumėte pridėti daugiau neapdorotų, žalių maisto produktų. Taip pat sunkiomis sąlygomis į savo mitybą turėsite įtraukti papildų. Tačiau nepradėkite vartoti papildų be dietologo patarimo.

4. Tulžies akmenų susidarymas

Tulžies akmenys – tai į akmenis panašūs dariniai, atsirandantys dėl neištirpusio cholesterolio tulžies pūslėje. Jie gali sukelti stiprų skausmą ir mėšlungį pilve.

Remiantis tyrimais, staigus ir greitas svorio metimas gali būti pagrindinė tulžies akmenų susidarymo priežastis. Tulžies pūslė padeda virškinti riebų maistą. Kai nevalgote pakankamai maisto, šios virškinimo sultys formuoja tulžies akmenis.

5. Dehidratacija

Greitas svorio netekimas dažniausiai atsiranda dėl vandens svorio sumažėjimo arba vandens netekimo. Remiantis tyrimais, laikantis dietų, kurios padeda greitai numesti svorį, gali atsirasti sunki dehidratacija. Tai sukels tokius simptomus kaip:

  • Diskomfortas
  • Nuovargis
  • Galvos skausmai
  • Vidurių užkietėjimas

Tai taip pat gali sukelti sunkias ligas, tokias kaip inkstų akmenys arba inkstų funkcijos sutrikimas.

6. Elektrolitų disbalansas

Žmogaus kūnas nuolat prisitaiko prie nedidelių pokyčių, kad veiktų sklandžiai. Tačiau bet koks ekstremalus pokytis gali sutrikdyti organizmo reakciją į biologinį stresą, daugiausia elektrolitų pusiausvyrą.

Elektrolitai vaidina svarbų vaidmenį vykdant kūno funkcijas. Jie padeda raumenims susitraukti ir atsipalaiduoti, taip pat reguliuoja širdies plakimą. Staigūs mitybos pokyčiai gali turėti įtakos mineralų suvartojimui, sutrikdyti elektrolitų kiekį. Tai gali sukelti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų ir kelti pavojų kitiems organams. Tačiau širdžiai gresia didelis pavojus. Todėl elektrolitų pusiausvyros sutrikimas dėl drastiško svorio netekimo padidina širdies priepuolio riziką.

7. Nuovargis

Laikantis greitos dietos galite gana greitai numesti svorio. Tačiau dėl didelio kalorijų trūkumo organizmui sunku normaliai funkcionuoti. Tai gali sukelti stiprų nuovargį. Dėl to gali padidėti apalpimo rizika esant minimaliam stresui. Kiti simptomai yra:

  • Irzlumas
  • Jaučiasi šalta
  • Mėšlungis
  • Galvos svaigimas
  • Vidurių užkietėjimas

Tai taip pat gali priversti jus grįžti prie pradinės dietos. Dėl to jums bus sunku išlaikyti numestą svorį.

Greito svorio metimo priežastys

Kai kurie žmonės numeta svorio sąmoningai, kad pagerintų sveikatą. Tačiau drastiško svorio metimo priežasčių gali būti daug. Kai kurie iš šių veiksnių privers jus numesti svorio be bandymo. Kai kurios priežastys yra šios:

Valgymo sutrikimai

Valgymo sutrikimas gali sukelti drastišką svorio kritimą. Anoreksija ir bulimija yra du tokie valgymo sutrikimai. Šių sutrikimų turintys žmonės apsėsti minties turėti modelio figūrą.

Todėl norėdami numesti svorio, jie imasi kraštutinių priemonių. Tačiau tai gali sukelti komplikacijų, tokių kaip vėmimas ar tuštinimasis po valgio. Tai veda prie drastiško svorio mažėjimo, tačiau tai yra nesveika.

Ligos sąlygos

Pagrindinės sveikatos sąlygos taip pat yra drastiško svorio kritimo priežastis. Pavyzdžiui, tuberkuliozė, ŽIV infekcija ir inkstų ligos sukelia staigų svorio mažėjimą. Todėl būtina reguliariai tikrintis. Taip pat labai svarbu laikytis sveikos mitybos. Jei turite tokių būklių, kreipkitės į gydytoją ir laikykitės paskirto gydymo.

Metabolinės ligos

Sutrikusi medžiagų apykaita lemia ir drastišką svorio kritimą. Žmonės, sergantys hipertiroidizmu, paprastai tai patiria. Esant tokioms problemoms būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Taip pat laikykitės nurodytų vaistų dozių. Kiekių pokyčiai taip pat gali sukelti svorio mažėjimą.

Vaistai

Tam tikri vaistai nuo skydliaukės, chemoterapija, amfetaminai gali sukelti svorio mažėjimą. Taip yra todėl, kad jie slopina jūsų apetitą arba trukdo atlikti kūno funkcijas. Dėl to jie greitai numeta svorio.

Piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis

Narkotikų vartojimas sukelia apetito praradimą ir dehidrataciją, dėl ko mažėja svoris. Be to, narkotikų vartojimas rodo nesveiką gyvenimo būdą. Dėl nesveiko gyvenimo būdo galite numesti svorio ir pabloginti bendrą sveikatą.

Sveikas svorio metimas

Lėtas svorio metimas yra naudingas ilgainiui. Norėdami greitai numesti svorio, žmonės laikosi labai mažai kalorijų turinčios dietos. Tačiau, remiantis tyrimu, labai mažai kalorijų turinčios dietos gali būti tvarios. Tačiau jūs galite pasiekti sveiką svorio metimą palaipsniui mažindami kalorijų suvartojimą. Bet, žinoma, turėtumėte tai daryti vadovaujant dietologui, kad…