Turkijos ugniagesiai penktadienį stengėsi suvaldyti dešimtis trečią dieną siautėjusių miškų gaisrų, nes sparčiai plintančios liepsnos privertė evakuoti populiarius poilsiavietes ir dešimtis Viduržemio jūros pakrantės kaimo vietovių.

Gaisrai, kuriuos, anot valdžios institucijų, galėjo sukelti padegimas ar žmonių aplaidumas, nusinešė mažiausiai keturių žmonių gyvybes ir dar apie 200 sužeista.

Kadangi turistai buvo priversti bėgti iš viešbučių, kai kurie – valtimis, liepsnoms laižant arčiau, vietiniai kaimo vietovių gyventojai stebėjo, kaip gaisrai degina namus, žudo gyvulius ir naikina verslą.

„Mūsų plaučiai dega, dega mūsų ateitis“, – sakė kurortinio miesto Antalijos meras Muhittinas Bocekas telefonu interviu iš nusiaubto Manavgato miesto, esančio maždaug 50 mylių į rytus palei pakrantę.

Gaisrai šią vasarą yra platesnio Viduržemio jūros regiono miškų gaisrų modelio dalis, o Libano, Sirijos, Graikijos, Italijos ir Kipro teritorijos taip pat kovoja su sparčiai plintančiais gaisrais.

Jie taip pat yra naujausi iš ekstremalių orų reiškinių visoje planetoje – nuo mirtinų potvynių Europoje ir Kinijoje iki siautėjusių gaisrų JAV, Kanadoje ir Sibire -, kurie, mokslininkų nuomone, yra susiję su klimato pokyčiais, atsirandančiais dėl visuotinio atšilimo .

Cagatay Tavsanoglu, biologijos profesorius, specializavęsis ugnies ekologijos srityje Hacettepe universitete Ankaroje, Turkijoje, teigė, kad gaisrai Viduržemio jūros baseine yra kasmetiniai reiškiniai, tačiau šių metų gaisrų mastas turėtų būti įspėjimas.

„Daugelio gaisrų nepavyko užgesinti, o esant sausam vėjui, deginimas įvyko per greitai“, – sakė p. Tavsanoglu. „Tai tik pirmieji požymiai, parodantys, ką klimato kaita padarys Viduržemio jūros regionui ateityje“.

Pagal modelius, kurie rodo, kad pasaulinė temperatūra pakyla trimis laipsniais Celsijaus (arba papildomai 5,4 laipsnio Farenheito), aukščiausia prognozė rodo, kad vidutinis plotas, kuris kasmet dega Pietų Europoje, padvigubėtų, teigiama tyrime. Gamta 2018 metais.

Ir net jei atšilimas išliks žemiau 1,5 laipsnio Celsijaus, Paryžiaus klimato susitarimų tikslas, 40 procentų daugiau žemės gali sudegti, įspėjo tyrėjai.

Šią vasarą Kipras patyrė baisiausius gaisrus per pastaruosius dešimtmečius, žuvo mažiausiai keturi. Graikijos valdžia šią savaitę evakavo teritorijas į šiaurę nuo Atėnų, nes miškų gaisrai kelia grėsmę namams netoli sostinės. O Italijoje Sardinijos salą šį mėnesį ištiko „beprecedentė nelaimė“, pranešė regiono valdžia.

Libane, kur valstybė iš esmės nustojo veikti, o valdžios institucijos vos nesiėmė jokių priemonių, kad šią vasarą išvengtų gaisrų, šią savaitę mirė paauglys, liepsnoms išplitus šiaurinėje šalies dalyje ir Sirijoje.

Akaro mieste, vaizdo įrašai, bendrinami internete parodė trečiadienį miškuose plintančių gaisrų distopines scenas. Ugniagesiai, Libano kariuomenė, civilinės gynybos pareigūnai ir savanoriai stengėsi juos suvaldyti.

Gaisrai sukėlė kančias daugeliui Libano gyventojų, kurie kasdien patirdavo degalų ir vaistų trūkumą, daugybę elektros energijos tiekimo nutraukimų ir precedento neturinčios finansų krizės padarinių.

Daugiau nei 100 savivaldybių susiduria su didele miškų gaisrų rizika, šią savaitę pranešė Libano žemės ūkio tyrimų institutas.

Turkijoje gaisrai kilo trečiadienį pietinėje Antalijos provincijoje esančiame Manavgato mieste. Iki penktadienio kilo gaisrai daugiau nei 70 -yje kitų šalies vietų, pranešė Turkijos miškų urėdija.

Kai kurie gaisrai buvo suvaldyti, tačiau trys žmonės žuvo Manavgate, o ketvirtas – kitame populiariame atostogų kurorte Marmaryje.

Gaisrai išplito ir į atostogų vietą Bodrumą, kur buvo evakuoti mažiausiai du viešbučiai.

Turkijos valdžia vis dar tiria gaisrų priežastis, tačiau ketvirtadienį vyriausybės komunikacijos direktorius Fahrettinas Altunas pavadino juos „ataka“.

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sakė, kad teisėsaugos ir žvalgybos pareigūnai nagrinėja pretenzijas dėl padegimo. „Tai nėra kažkas, ko galite gūžčioti pečiais“, – sakė R. Erdoganas žurnalistams Stambule penktadienį. „Nes tai beveik tuo pačiu metu, skirtingose ​​vietose“.

Žemės ūkio ministro Bekiro Pakdemirli teigimu, Turkija, norėdama užkirsti kelią gaisrams, dislokavo apie 4000 ugniagesių, šimtus transporto priemonių ir tris lėktuvus.

Tačiau kai kuriems gyventojams reakcija buvo lėta ir nepakankama.

– Ar Turkijos Respublika turi tik tris lėktuvus? vienas Manavgato gyventojas šaukė pas užsienio reikalų ministrą Mevlutą Cavusoglu, kai jis ketvirtadienio vakarą lankėsi mieste.

Ponas Cavusoglu kalbėjo nuostabaus kraštovaizdžio fone, o televizijos filmuotoje medžiagoje iš ankstesnės dienos buvo matyti, kad ištisi rajonai liko tušti ir rūkomi, pilni apanglėjusių namų po oranžiniu dangumi.

Antalijos meras J. Bocekas sakė, kad kas ketvirtą Manavgato rajoną reikia evakuoti.

Bendruomenėje, labai priklausomoje nuo ūkininkavimo ir gyvulių auginimo, J. Bocekas sakė, kad daugumai gyventojų vis dar neleidžiama grįžti namo, nes gaisrai nekontroliuojami.

Esant didelei įtampai, minia ketvirtadienį užpuolė du žmones, kaltindami juos kilus gaisrui, skelbia Turkijos žiniasklaida. Kai karo policija įsikišo, kad apsaugotų porą, minia bandė juos atremti, nesėkmingai.

Nors kai kuriose vietose užvirė pyktis, kitur nebuvo laiko pagalvoti, ką kaltinti.

„Kai liepsnos užgriuvo mus, mes negalėjome išgelbėti nieko, išskyrus karvę“,-sakė Nuray Canbolat, pietinės Adanos provincijos Kozano rajono gyventoja, televizijos interviu valstybinei naujienų agentūrai „Anadolu“. „Mes tiesiog išgelbėjome savo gyvybes“.