Talibanas užėmė vienos iš vakarinių Afganistano provincijų sostinę, penktadienį pranešė Afganistano pareigūnai – tai simbolinis įvykis nenutrūkstamuose sukilėlių žygiuose, siekiant atgauti valdžią šalyje.

Nimranzo provincijos sostinė Zaranj, esanti Afganistano ir Irano pasienyje, žlugo ir dabar yra sukilėlių rankose, teigia Nimruzo gubernatoriaus pavaduotojas Rohgul Khairzad ir provincijos tarybos vadovas Haji Baz Mohammad Naser.

Tai pirmoji provincijos sostinė, kurią užėmė sukilėlių grupė, nes Bideno administracija teigė, kad iki mėnesio pabaigos visiškai išves Amerikos karius iš Afganistano. Talibanas kelias savaites apgulė daugybę tokių miestų, o tikėtinas 160 000 gyventojų turinčio miesto Zaranj griūtis yra pirmasis didelis Talibano laimėjimas.

Miestas žlugo tą pačią dieną, kai sostinėje Kabule buvo nužudytas aukštas vyriausybės pareigūnas. Tai taip pat įvyko, kai sukilėliai stipriai spaudė kitus provincijos miestus, kai vyriausybė buvo liūdna naujiena.

„Visi žmonės slepiasi savo namuose, bijodami Talibano“,-sakė provincijos tarybos narys Khair-ul-Nisa Ghami. „Situacija yra labai nerimą kelianti. Žmonės bijo “, – sakė ji ir pridūrė:„ Talibanas užėmė miestą be jokių kovų “.

Talibano kovotojai susidūrė su nedideliu pasipriešinimu užimdami Zaranj, sakė Afganistano pareigūnai, neturintys teisės kalbėti su žiniasklaida. Jie sakė, kad su Talibanu buvo deramasi dėl susitarimo, kuriuo miesto valdžia su savo šeimomis gali pabėgti per sieną į Iraną.

Pasak pareigūnų, provincijos valdžios institucijų skrydis prasidėjo ketvirtadienio vakarą, kai nukrito kaimyninis Kango rajonas. Jie sakė, kad žmonės pradėjo plėšti vietos valdžios įstaigas ir įmones mieste iki penktadienio 14 val., Kai atvyko Talibanas.

Tik vietinis Afganistano žvalgybos agentūros Nacionalinio saugumo direktorato biuras kovojo, bet vėliau pasidavė, sakė pareigūnai. Vienas pirmųjų Talibano veiksmų įžengus į miestą buvo įsibrauti į jo kalėjimą ir tuoj pat užpildyti Zaranj gatves išlaisvintais kaliniais, pridūrė jie.

Vėliau tą pačią dieną Afganistano karinių oro pajėgų orlaiviai suko ratus virš miesto, pradėdami smūgius į policijos būstinę ir pasienio brigadą, pranešė pareigūnai.

Provincijos tarybos vadovas J. Naseris sakė, kad vyriausybė nesiuntė pastiprinimo Zaranj, o pareigūnai nusprendė apleisti miestą, kad išvengtų aukų. Jis neigė, kad buvo sudarytas susitarimas su Talibanu.

Atokiame pietvakariniame šalies kampe esantis Zaranjus jau seniai laikomas neteisėtu pasienio miestu, veikiančiu kaip pagrindinis Afganistano neteisėtos migracijos centras, kupinas neteisėtos ekonomikos, orientuotos į prekybą narkotikais. Dešimtmečius nuolatinis konfliktų ir skurdo išstumtas afganų srautas plūdo į miesto kontrabandininkams priklausančius viešbučius ir tarpininkavo, kad galėtų patekti į Iraną.

Nuo gegužės mėnesio, kai Talibanas pradėjo savo karinę kampaniją, mieste šurmuliavo žmonės, norintys palikti šalį. Liepos pradžioje apie 450 pikapų, gabenusių migrantus, kiekvieną dieną iš Zaranžo žvalgydavosi į perėjimo punktus palei Irano sieną – daugiau nei dvigubai daugiau automobilių, kurie keliavo kovo mėnesį, teigia britų užjūrio plėtros tyrėjas Davidas Mansfieldas. Institutas.

Zaranjaus užgrobimas yra simboliškai reikšmingas Talibano kampanijos įvykis, nes jie nutolo nuo taikinių kaimo vietovėse ir sutelkė dėmesį į provincijų sostinių puolimą.

215 -asis Afganistano nacionalinės armijos korpusas yra atsakingas už saugumą tiek Zaranj, tiek kaimyninės Helmando provincijos sostinėje Lashkar Gah, kuris keletą dienų buvo apgultas. 215 -ojo korpuso vadovybė sutelkė dėmesį į Lashkar Gah gynimą, todėl Zaranjus buvo pažeidžiamas užgrobti.

Talibanas taip pat prisiėmė atsakomybę už penktadienio vyriausiojo pareigūno nužudymą Kabule. Vyriausybės žiniasklaidos ir informacijos centro vadovė Dawa Khan Meenapal buvo nušauta taiklia ataka. Per pastaruosius metus dešimtys pareigūnų ir pilietinės visuomenės veikėjų buvo nužudyti, nors Talibanas iš esmės neigė atsakomybę už šiuos išpuolius.

Nužudymas įvyko praėjus kelioms dienoms po suderinto sukilėlių grupuotės išpuolio prieš laikinai einančio gynybos ministro būstinę, per kurią žuvo aštuoni žmonės. Šis puolimas išryškino Talibano sugebėjimą smogti Afganistano sostinės širdyje, kai jie tęsia plačią karinę kampaniją.

Šiaurės Afganistane penktadienį Talibanas užpuolė kitą provincijos sostinę Sheberghaną iš penkių krypčių, degindamas namus ir vestuvių sales, taip pat užpuolė policijos būstinę ir kalėjimą. Buvo daug civilių aukų, sakė Halima Sadafas Karimi, parlamento narys iš Jowzjano provincijos, kurios sostinė yra Šėberhanas.

Kovos taip pat tęsėsi aplink pagrindinį vakarinį Herato miestą, Kandaharo miestą pietuose ir kitose provincijų sostinėse.

Vyriausybės reakcija į pastarąsias sukilėlių pergales buvo fragmentiška. Afganistano pajėgos užkariavo kai kuriuos rajonus, tačiau tiek Afganistano oro pajėgos, tiek jų komandinės pajėgos, kurios buvo dislokuotos tam, kad liktų teritorija, nes reguliarios armijos ir policijos daliniai traukiasi, pasiduoda ar atsisako kovoti, yra išnaudotos.

Vietoj saugumo pajėgų vyriausybė dar kartą pažvelgė į vietos miliciją, kad užpildytų spragas, o tai primena chaotišką ir etniniu požiūriu susiskaldžiusį dešimtojo dešimtmečio pilietinį karą, kurio daugelis afganų dabar bijo.

Pastarosiomis savaitėmis JAV kariuomenė padidino oro antskrydžius į Talibano pozicijas aplink svarbiausius miestus, siekdama suteikti vietos Afganistano pajėgoms susigrupuoti. Vien streikai mažai ką pakeis situaciją vietoje, tačiau sulėtino Talibano pažangą.

JAV turėtų baigti pasitraukimą iki rugpjūčio 31 d., Tuo metu Bideno administracija pranešė, kad jos karinės operacijos bus baigtos. Tai Afganistano vyriausybei suteiktų vos kelias savaites, kad galėtų atkurti savo saugumo pajėgas, kad apgintų vis dar kontroliuojamus miestus ir teritorijas.

Christina Goldbaum ir Thomas Gibbons-Neff prisidėjo prie pranešimų.