Remiantis Ligos kontrolės ir prevencijos centro tyrėjų trečiadienio duomenimis, „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ pagamintos koronaviruso vakcinos galėjo sukelti širdies problemų daugiau nei 1200 amerikiečių, įskaitant maždaug 500 jaunesnių nei 30 metų amžiaus žmonių.

Vis dėlto imunizacijos nauda labai viršijo riziką, o CDC patarėjai primygtinai rekomendavo skiepytis visiems 12 metų ir vyresniems amerikiečiams.

Praneštos širdies problemos yra miokarditas, širdies raumens uždegimas; ir perikarditas – gleivinės uždegimas aplink širdį. Tyrėjai pranešė, kad rizika yra didesnė po antros mRNR vakcinos dozės nei po pirmosios vakcinos dozės, o vyrams – daug didesnė nei moterų.

Tačiau apskritai šalutinis poveikis yra labai nedažnas – tik 12,6 atvejo per milijoną paskirtų dozių. Tyrėjai apskaičiavo, kad iš milijono antrų dozių, skirtų 12–17 metų berniukams, vakcinos gali sukelti daugiausia 70 miokardito atvejų, tačiau būtų išvengta 5700 infekcijų, 215 hospitalizacijų ir dviejų mirčių.

Agentūros tyrėjai pateikė duomenis Imunizacijos praktikos patariamojo komiteto nariams, kurie pateikia rekomendacijas dėl vakcinų naudojimo JAV. (Pranešėjai pranešė, kad mokslininkai perikarditą grupavo su miokarditu.)

Tyrėjai teigė, kad dauguma atvejų buvo lengvi, pasireiškė tokiais simptomais kaip nuovargis, krūtinės skausmas ir širdies ritmo sutrikimai. Iš 484 atvejų, apie kuriuos pranešta amerikiečiams iki 30 metų, CDC galutinai susiejo 323 atvejus su vakcinacija. Likusi dalis lieka tiriama.

„Šie įvykiai iš tikrųjų yra labai reti, ypač reti“, – sakė daktaras Brianas Feingoldas, vaikų širdies uždegimo ekspertas iš UPMC vaikų ligoninės Pitsburge. „Tai reikia vertinti atsižvelgiant į ligas, sergamumą ir mirtingumą, susijusius su Covid.”

Atskirai daugiau nei keliolika federalinių ir profesionalių medicinos organizacijų trečiadienio jungtiniame pareiškime teigė, kad miokarditas „yra itin retas šalutinis poveikis ir tik labai nedaugelis žmonių tai patirs pasiskiepiję“. Nepaisant to, tikimasi, kad artimiausiomis dienomis Maisto ir vaistų administracija vakcinų pakuotėse pridės įspėjimą dėl galimų širdies problemų.

Federaliniai tyrėjai trečiadienį taip pat pateikė ankstyvus saugumo duomenis apie šešis milijonus vakcinų dozių, skirtų 12-15 metų vaikams. Šalutinis poveikis – paprastai nuovargis ir skausmas injekcijos vietoje – buvo panašus į pastebėtą 16-25 metų jaunuoliams.

„Iki šiol JAV patvirtintos vakcinos„ Covid-19 “parodė aukštą saugumo lygį“, – sakė dr. Matthew F. Daley, „Kaiser Permanente Colorado“ vyresnysis tyrėjas ir patariamojo komiteto narys.

CDC patarėjai susitiko, kai Bideno administracija viešai pripažino, kad tikimasi, jog nepasieks tikslo 70 proc. Amerikiečių bent iš dalies paskiepyti iki liepos 4 d. Trūkumą, antradienį pranešė pareigūnai, iš dalies lėmė jaunesnių amerikiečių nenoras būti imunizuotam.

Remiantis susirinkime pateiktais duomenimis, maždaug du iš 100 000 žmonių nuo 15 iki 18 metų – apie du trečdaliai jų yra vyrai – kasmet hospitalizuojami sergant miokarditu. Pacientams, kuriems yra sunkiausi atvejai, gali prireikti mechaninės paramos, pavyzdžiui, ventiliatoriaus ar širdies persodinimo.

Net tie, kurių simptomai yra lengvi, turi atsistatyti maždaug šešis mėnesius. Neaišku, kas paprastai sukelia šią būklę arba kodėl ji dažnesnė jauniems vyrams nei moterims.

Pirmieji miokardito, susijusio su koronaviruso vakcinomis, atvejai buvo užregistruoti Izraelyje, daugiausia tarp 16–19 metų jaunų vyrų. Izraelis užregistravo 148 atvejus nuo gruodžio iki gegužės, 95 proc. Jų buvo lengvi.

JAV taip pat miokarditas buvo dažnesnis vyrams ir berniukams: iki 80 procentų atvejų, diagnozuotų po antrosios dozės, buvo vyrai. Taip pat buvo aiškus amžiaus skirtumas, šalutinis poveikis susitelkė vėlyvoje paauglystėje ir 20-ies metų pradžioje.

Birželio 21 d. Jungtinėse Valstijose buvo paskirta apie 318 milijonų koronaviruso vakcinos dozių, ir 150 milijonų žmonių laikoma visiškai apsaugotais. Dauguma miokardito simptomų atsirado maždaug per keturias dienas nuo pirmosios ar antrosios dozės.

„Čia turime aiškių įrodymų, kad vakcinuoti atvejai prasidėjo per pirmąją savaitę”, – sakė naujus duomenis pristatęs CDC vakcinos ekspertas dr. Tomas Shimabukuro. Jis taip pat turi dozės efektą, sakė jis, pridurdamas: „Abiejų vakcinų rodikliai yra didesni po antros dozės“.

Didžioji dauguma pacientų, kuriems pasireiškė šalutinis poveikis, visiškai pasveiksta, pažymėjo dr. Jamesas de Lemosas, Teksaso universiteto Pietvakarių medicinos centro Dalase kardiologas, kuris pranešė vienas pirmųjų atvejų sausį.

Pats „Covid-19“ gali sukelti širdies problemų jauniems žmonėms. Didelis kolegialių sportininkų tyrimas parodė, kad 2,3 proc. tų, kurie pasveiko po Covid-19, turėjo širdies sutrikimų, atitinkančių miokarditą.

„Dažniausiai širdies raumens uždegimas pasireiškia nuo Covid, nei skiepijant net jauniems vyrams“, – sakė dr. De Lemos.

Daugiau nei 4000 vaikų, užsikrėtusių koronavirusu, išsivystė daugiasisteminis uždegiminis sindromas, apimantis širdies simptomus. Kai kurie vaikai taip pat mirė, o nė vienas nemirė nuo skiepijimo, pažymėjo daktaras Feingoldas. „Jūs galite pasakyti ne vakcinai, bet prisiimate kitą riziką.”

CDC rekomenduoja skiepyti visus vyresnius nei 12 metų amerikiečius. Tačiau trečiadienį pareigūnai pasiūlė visiems, kuriems po pirmosios dozės išsivystė miokarditas, atidėti antrąją dozę, kol jie aptars riziką su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

CDC rekomendacijos gali turėti įtakos sprendimams, ar skiepyti vaikus, jaunesnius nei 12 metų, kai vakcinos taps prieinamos šiai amžiaus grupei. Kai kurie ekspertai suabejojo, ar nauda vaikams viršija galimą riziką, atsižvelgiant į mažą tikimybę susirgti mažų vaikų sunkia viruso liga.

Vis dėlto šį mėnesį agentūra pranešė, kad su Covid-19 susijusių hospitalizacijų skaičius tarp paauglių Jungtinėse Valstijose buvo maždaug tris kartus didesnis nei hospitalizacijų, susijusių su gripu, per pastaruosius tris gripo sezonus.

Bendras infekcijų skaičius nuo sausio labai sumažėjo, tačiau paskiepijus daugiau suaugusiųjų, išaugo vaikų dalis. Maždaug trečdalis naujų infekcijų, apie kurias pranešta gegužę, buvo 12–29 metų amerikiečiams, o nuo balandžio šioje amžiaus grupėje užregistruota 316 mirčių.

Skiepijimas tampa dar skubesniu prioritetu, atsižvelgiant į užkrečiančius koronaviruso variantus, kurie dabar cirkuliuoja JAV, interviu sakė maisto ir vaistų administracijos vakcinų saugos komiteto narys daktaras Paulas Offitas.

„Mes nesame arti to, kur turime būti“, kalbant apie amerikiečių, kuriuos reikėtų skiepyti, procentą, sakė dr. Offit, kuris taip pat yra pediatras Filadelfijos vaikų ligoninėje. „Ir jūs eisite į žiemą, kai turėsite paprastai nepakankamai skiepytų gyventojų.”