Niežulys ir spengimas ausyse
Niežulys ir spengimas ausyse

(Geriausia ne) Žaisti iš ausies

Klausimas: Jau keletą mėnesių niežti kairę ausį. Niežulys ateina ir praeina, ir man buvo pasakyta, kad mano ausyje gali būti vabzdys. Bet aš nejaučiu, kad jame kas nors būtų.

Atsakymas: Dažniausia ausies niežėjimo priežastis yra ausies sieros arba svetimkūnio buvimas ausies kanale. Šie svetimkūniai gali būti bet kokie: nuo plaukų sruogų po kirpimo iki vatos pagaliukų galiukų, kurie prilimpa valant ausis.

Sveikos ausys gamina ausų sierą – tai ausies būdas atsikratyti negyvų odos ląstelių, susikaupusių ausies kanale. Ausų sieke taip pat yra riebios medžiagos, kurią išskiria ausies kanalo oda. Ši riebi medžiaga padeda ausies kanale esančioms šiukšlėms judėti į išorę. Laikui bėgant, ausų siera turėtų natūraliai iškristi iš ausies.

Daugelis žmonių ausis valo vatos tamponais. Tai darydami jie gali įstumti ausų sierą giliau į ausies kanalus. Jei ausies sieras paliečia ausies būgnelį, gali atsirasti dirginimas. Savaiminis išsivalymas taip pat gali sukelti ausų infekciją, kuri gali būti suvokiama kaip niežulys.

Deja, kaip ir niežulys kitose kūno vietose, ausies kanalų įbrėžimas įvairiais „įrankiais“ gali pabloginti jausmą. Jei turite pagrindinę odos būklę, pvz., egzema ar psoriazę, ausies kanalo oda taip pat gali paūmėti dėl šios būklės. Kreipkitės į gydytoją, jei niežulys išlieka.

Daktaras Ho Eu Chinas
konsultantas
Otorinolaringologijos skyrius
Tan Tock Seng ligoninė

Kai kurie pacientai spengimą ausyse gali apibūdinti kaip skambėjimą arba svirplių čiulbėjimą.

Triukšmingas nepatogumas

Jau kurį laiką jaučiu spengimą ausyse. Jie ateina ir išeina, bet nesukelia fizinio diskomforto. Neseniai mačiau filmą, kuriame veikėjas kenčia nuo būklės, vadinamos spengimu ausyse. Siekdamas palengvinti savo būklę, jis klausosi muzikos per ausines. Kas sukelia spengimą ausyse ir ar muzikos klausymas tikrai gali padėti mano būklei?

Spengimas ausyse yra terminas, naudojamas apibūdinti triukšmo, kuris nėra iš išorinio šaltinio, suvokimą. Triukšmą paprastai girdi tik paveiktas asmuo ir jis vadinamas subjektyviu spengimu ausyse. Retkarčiais garsą gali išgirsti ir kitas žmogus – tai vadinama objektyviu spengimu ausyse.

Objektyvaus spengimo ausyse priežastys yra nevalingas tam tikrų ausies ar nosies užpakalinės dalies raumenų susitraukimas – dažnai suvokiamas kaip spragtelėjimas. Kita priežastis – nenormalus kraujo tekėjimas šalia pažeistos ausies; tai suvokiama kaip ūžesys arba pulsuojantis garsas.

Tačiau didžioji dauguma spengimo ausyse iš tikrųjų yra subjektyvūs ir dažnai pacientai jį apibūdina kaip nuolatinius „eee“ ir „ooo“ garsus. Kai kurie pacientai garsą taip pat gali apibūdinti kaip skambėjimą ar svirplių čiulbėjimą. Subjektyvus spengimas ausyse gali rodyti tam tikrą sraigės („klausos“ vidinės ausies dalies) funkcijos sutrikimą, tačiau kliniškai įvertinus ne visi pacientai turi išmatuojamą klausos praradimą.

Daugelis pacientų spengimą ausyse jaučia tik būdami ramioje aplinkoje. Foninė muzika gali padėti „užmaskuoti“ spengimą ausyse. Tačiau reikia būti atsargiems dėl muzikos garsumo per ausines. Jei jis per garsus, gali dar labiau pažeisti sraigę, dėl to pablogėja spengimas ausyse ir pablogėja klausa.

Daktaras Ho Eu Chinas
konsultantas
Otorinolaringologijos skyrius
Tan Tock Seng ligoninė


Skaitykite toliau: