Kaip matuojamas kraujospūdis? O ką reiškia sistolinis ir diastolinis spaudimas? Kardiologas docentas Calvin Chin iš Nacionalinio širdies centro Singapūre paaiškina.

Kas yra kraujospūdis?

Kraujospūdis reiškia kūno kraujo jėgą, spaudžiančią vidines kraujagyslių sieneles, ypač arterijas. Kiekvieną kartą susitraukusi širdis pumpuoja kraują į arterijas. Jūsų kraujospūdis nesikeičia visą dieną. Jis yra žemiausias, kai miegate, ir pakyla, kai atsikeliate ir pradedate judėti. Jis taip pat gali padidėti, kai esate susijaudinęs, nervingas ar fiziškai aktyvus.

Kas yra sistolinis ir diastolinis kraujospūdis?

Sistolinis slėgis reiškia kraujospūdį arterijose, kuris atsiranda susitraukus širdžiai arba plakant, išstumiant kraują. Kai jūsų širdis atsipalaiduoja tarp dūžių, kraujospūdis krinta arterijose. Tai yra diastolinis spaudimas. Diastolinis kraujospūdis gali padidėti su amžiumi dėl sustingusių arterijų.

Kraujo spaudimo rodmenys: kas yra normalu ir kada tai yra aukštas kraujospūdis?

Kraujospūdžio (BP) rodmenys išreiškiami kaip sistolinio slėgio (pirmasis skaičius arba skaitiklis) ir diastolinio slėgio (antrasis skaičius arba vardiklis) santykis. 120/80 mmHg (gyvsidabrio stulpelio milimetrų) kraujospūdis žodžiu išreiškiamas kaip 120 virš 80.

Sveikas kraujospūdis turi būti mažesnis nei 120/80 mmHg. Normalus kraujospūdis yra mažesnis nei 120 mmHg sistolinis ir 80 mmHg diastolinis (žr. toliau pateiktą kraujospūdžio lentelę), o sveikai jaunai moteriai gali svyruoti nuo 90/60 mmHg iki 120/80 mmHg. 140/90 mmHg ar didesnis kraujospūdis rodo aukštą kraujospūdį.

,Suaugusiųjų (18 metų ir vyresnių) kraujospūdžio lygio kategorijos

.

,

. Kraujo spaudimas Lygis (mmHg),

Kategorija

Sistolinis

,

Diastolinis,

Normalus AKS

< 120,

ir

< 80,

Aukštas-normalus AKS,

130

arba

80-89,

Aukštas kraujospūdis

,

,

,

1 laipsnio hipertenzija,

140-159,

arba

90-99,

2 laipsnio hipertenzija,

160,

arba

100

* Izoliuota sistolinė hipertenzija,

> 140,

ir

< 90,

Pastabos:

1. Kai sistolinis ir diastolinis kraujospūdis patenka į skirtingas kategorijas, kraujospūdžio lygiui klasifikuoti reikia naudoti aukštesnę kategoriją. Pavyzdžiui, 160/80 mmHg būtų 2 stadijos hipertenzija (aukštas kraujospūdis).

2. *Izoliuota sistolinė hipertenzija vertinama pagal tą patį sistolinio AKS lygį.

Kraujospūdžio matavimas namuose

Savo kraujospūdį galite išmatuoti patys namuose naudodami skaitmeninį kraujospūdžio prietaisą, kurį galite įsigyti daugumoje vaistinių. Atidžiai perskaitykite instrukcijas. Galbūt norėsite sureguliuoti rodmenis su savo šeimos gydytoju. Tinkamas laikas matuoti yra ramybės būsenoje.

Kai kurie patarimai, padėsiantys užtikrinti kraujospūdžio matavimo tikslumą, yra šie:

• Sėdėti patogioje padėtyje

• Padėkite kairę ranką, pakeltą iki širdies lygio, ant stalo ar stalo ir ramiai atsisėskite

• Sklandžiai ir tvirtai apvyniokite monitoriaus manžetę aplink viršutinę nuogos rankos dalį

Įdomūs faktai apie kraujospūdžio rodmenis

Pensilvanijos Geisinger sveikatos sistemos sveikatos tyrimų ir kaimo gynimo centro mokslininkai nustatė, kad paros laikas ir metų laikas gali paveikti kraujospūdžio rodmenis net 40 procentų.

Be to, kraujospūdis taip pat svyruoja dėl fizinio aktyvumo ir emocinės būsenos. Jei kraujospūdį matuosite kasdien tuo pačiu metu, ramybės būsenoje ir daugiau nei vieną kartą, jūsų rezultatai gali būti palyginami.

,