Kai 10 dienų siautė smurtas tarp Izraelio ir „Hamas“, prezidentas Bidenas šešis kartus privačiai kalbėjo su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu pokalbių, kuriuose jis paragino jį atsakyti į paprastą klausimą: „Kaip tai baigiasi?“

Pono Bideno taktika buvo vengti viešo pasmerkimo Izraelio bombardavimams Gazoje – ar net viešo raginimo paliaubų – siekiant kaupti kapitalą su ponu Netanyahu ir tada privačiai daryti spaudimą, kai ateis laikas, teigia du. žmonių, susipažinusių su vidinėmis administracijos diskusijomis.

Privačiuose pokalbiuose ponas Bidenas ir kiti Amerikos pareigūnai pakartojo izraeliečiams, kad jie pasiekė svarbių karinių tikslų prieš „Hamas“ – kovotojų grupuotę, kuri iš Gazos ginklų paleido tūkstančius raketų į Izraelį, įskaitant taikymą į tunelių tinklus. Ponas Bidenas spaudė poną Netanyahu, koks jo tikslas ir kas leistų jam pasakyti, kad jį pasiekė, kad būtų galimas trumpesnis karas, o ne užsitęsęs karinis konfliktas.

Reaguodamas į tai, pasak žmonių, susipažinusių su diskusijomis, ponas Netanyahu nenustatė konkrečių tikslų, kuriuos turėjo pasiekti prieš sutikdamas dėl paliaubų.

Tuo pačiu metu Užsienio santykių tarybos pirmininkas Richardas N. Haassas perspėjo neperdėti, kiek pono Bideno nusipelnė nuopelnas paleidus sceną.

„Apie 90 procentų paliaubų priežasties yra ta, kad tiek„ Hamas “, tiek Izraelio vyriausybė nusprendė, kad konflikto pratęsimas neatitinka jų interesų“, – sakė p. Haassas. „Tai buvo ugnies nutraukimas, kuris iš esmės buvo pasirengęs įvykti“.

Savo viešuose komentaruose ponas Bidenas atsisakė prisijungti prie vis didėjančių pasaulio lyderių ir daugelio jo kolegų demokratų raginimų paliauboms ar nieko kito, kas būtų paremta Izraelio teise gintis.

Artimųjų Rytų pasiuntiniu trims prezidentams dirbęs Dennisas B. Rossas teigė, kad visuomenės reikalavimas paliauboms galėjo atsiliepti. Jei ponas Bidenas būtų pareikalavęs paliaubų, ponas Rossas sakė: „Bibi politinis poreikis atsilaikyti prieš jį būtų buvęs daug didesnis“.

P. Bideno požiūris, pridūrė jis, taip pat nusiuntė pranešimą „Hamas“. „Kuo labiau jie suprato, kad taip nespausime Izraelio, tuo labiau suprato, kad negali tikėtis, jog sustabdysime Izraelį“, – sakė jis.

Pono Bideno tylios diplomatijos strategija buvo siekiama sustiprinti patikimumą izraeliečiams, kad trečiadienį paskutiniame pokalbyje su ponu Netanyahu priviliotų juos link smurto pabaigos. Buvo atsižvelgta į būtinybę atsargiai žengti su ponu Netanyahu.

Žinodamas apie klaidas, kurias padarė Jungtinės Valstijos bandydamos tarpininkauti 2014 m. Izraelio ir Gazos konfliktui, p. Bidenas ir jo komanda nenorėjo, kad Jungtinės Valstijos taptų šios istorijos akcentu. Vietoj to, ponas Bidenas bandė sukurti erdvę J. Netanyahu, kurio ateityje jam reikės kaip partnerio bendraujant su Iranu, kad jis galėtų pasiekti savo tikslus.

„Izraelis ir Jungtinės Valstijos turės išspręsti didelius dalykus, ypač Iraną“, – sakė p. Haasas. „Prezidentas turėjo būti atsargus elgdamasis su Bibi. Abiem reikėjo palaikyti darbinius santykius, kad jei Irano padėtis persikeltų į priekinį degiklį, jie galėtų dirbti kartu “.

Ponas Bidenas pradėjo pokalbius su ponu Netanyahu nereikalaudamas jokių reikalavimų. Tai padėjo atverti kelią švelniai suformuluotam pareiškimui, pasirodžiusiam po jų trečiojo telefono skambučio, kuriame ponas Bidenas teigė palaikąs paliaubas, tačiau nustojo reikalauti.

Tęsdamas antradienio ir trečiadienio pokalbius, p. Bidenas darė spaudimą, privačiai reikalaudamas p. Netanyahu, kad reikia paliaubų.