CAP-HAÏTIEN, Haitis. Karinio uniformos vyrai kariuomenės uniformą nunešė Hačio prezidento Jovenelio Moïse’o karstą į centrinę sceną ir penktadienį uždengė Haičio vėliava. kad daugelis tikėjosi padėti sutrūkinėjusiai tautai.

Vos keliomis valandomis anksčiau šiaurinis Cap-Haïtien miestas – 30 minučių nuo jo šeimos sodybos, kur vyks ceremonija, – degė iš pykčio ir nusivylimo, atskleidė gilų Haitis susiskaldymą ir elito nepasitikėjimą mažiau išsivysčiusia šalies šiaure.

Praėjus dviem savaitėms po to, kai ponas Moïse’as buvo nužudytas jo paties miegamajame už sostinės Portoprenso, šalis vis dar sukosi neatsakytais klausimais ir tvyrojo pykčiu. Valdžia teigia, kad jį nužudė Kolumbijos samdinių grupė, o keli paties M. Moïse’o saugumo duomenys buvo apklausti ir taip pat uždaryti į areštinę.

Tačiau penktadienio rytą nebuvo matyti praėjusį vakarą mieste siautėjusių protestų ženklų, o gatvės buvo aiškios, bet tamsios – nebuvo elektros.

Tikimasi, kad valstybinės laidotuvės, planuojamos Moïse šeimos sodyboje, likus mažiau nei pusvalandžiui nuo Cap-Haïtien miesto centro, sukvies diplomatus iš viso pasaulio, įskaitant JAV prezidento delegaciją, vadovaujamą JAV Lindos Thomas-Greenfield. ambasadorius Jungtinėse Tautose – ir pareigūnai iš visos šalies.

Grupėje bus Juanas Gonzalezas, vyriausiasis prezidento Bideno patarėjas Lotynų Amerikos klausimais; Atstovas Jeffas Fortenberry, Nebraskos respublikonas; Michele J. Sison, JAV ambasadorė Haityje; ir Rūmų užsienio reikalų komiteto pirmininkas Gregory Meeksas, sakoma Baltųjų rūmų pranešime. Valstybės departamentas pranešė, kad karjeros diplomatas Danielis Foote’as ketvirtadienį bus jo specialusis pasiuntinys Haityje; jis taip pat dalyvaus delegacijoje.

Grupė iš JAV planuoja susitikti su Haičio politikais, kurie varžėsi pakeisti p. Moïse, taip pat su pilietinės visuomenės organizacijų atstovais.

Vis dėlto suirutė prieš ceremoniją kėlė saugumo problemas ir klausimus, ar visi žmonės, ketinantys pagerbti poną Moïse, galės pasiekti laidotuves.

Prezidento šeimos komplekse, už kelių mylių į pietus nuo Cap-Haïtien miesto centro, darbuotojai skubėjo baigti paskutinius pasiruošimo darbus didelėje scenoje. Baltus stendus užpildė daugiau nei 1 000 baltų kėdžių, pastatytų stačiakampyje aplink didelę palapinę, su tekančiomis baltomis užuolaidomis, kur tikėtasi padėti prezidento karstą, apsuptą baltų gėlių puokštėmis.

Saulei pradėjus šviesinti dangų, darbininkai išriedėjo žalius „AstroTurf“ kilimus ir susegė raudonus ir mėlynus kaspinus.

„Šiandien mes visi esame liūdni”, – sakė 32 metų Wilkensas Saint-Louisas, trumpam sustojęs nuo lapų šlavimo užduoties.

Ketvirtadienį gatvėse tvyrojo juodi degančių padangų dūmai – tai įprasta protesto forma šalyje, suskirstyta pagal geografiją, turtus ir galią. Didelė minia demonstrantų bėgo siauromis kolonijinėmis gatvelėmis skanduodami: „Jie nužudė Jovenelį ir ten buvo policija“.

Nepasitikėdami iš sostinės atėjusiu elitu, pikti vyrai bandė užblokuoti gedinčiųjų atvykimą iš už miesto ribų, užmetę betoninį luitą į per gaisrą važiavusios autokolados švininį automobilį, o vėliau vilkdami betoninį telefono stulpą keliu.

„Mes išsiuntėme jiems ką nors gyvą, jie išsiuntė jį atgal”, – rėkė 42 metų mechanikas Frantzas Atole, žadėdamas smurtą. „Ši šalis netylės“.

Šią savaitę sostinėje buvo įsteigta nauja vyriausybė, kurios vadovai pažadėjo pasiekti žudymo galą ir pasiekti sutarimą tarp šalies politinių frakcijų ir pilietinės visuomenės grupių.

Vis dėlto neramumai ketvirtadienį grasino sutarimo viltis paversti naivia, nerealizuota svajone.

„Buržuazija iš Portoprenso yra atsakinga. Jie yra viso to priežastis “, – sakė 20-metė vidurinės mokyklos moksleivė Emmanuella Joseph, šaukdama į veido audeklą kelio pakraštyje vykstančio protesto gale. „Viskas, ko aš prašau, yra uždaryti visas gatves, kad jos neateitų“.

Ji pridūrė, kad prezidento žudikai buvo pašaliniai asmenys, ilgai įsikišę į šalies likimą. „Kokia tauta ateina ir nužudo prezidentą?”

Kiti šaukė, kad policija ir prezidento sargyba, kurių nariai per užpuolimą prezidento namuose nepatyrė jokių sužalojimų, buvo bendrai nužudyti.

Cap-Haïtienas ketvirtadienį buvo apsirengęs gedulu. Kadaise tai buvo Prancūzijos kolonijos Šv. Domingue sostinė, kuri pareikalavo vienos žiauriausių vergų plantacijų ekonomikų pasaulyje, o vėliau ją pribloškė sėkmingiausias vergų maištas. Ant kelių užverstos antraščių užrašai „Teisingumas prezidentui Joveneliui“ ir „Ačiū prezidentui Joveneliui. Jūs atidavėte gyvybę už žmonių kovą ir ji tęsis “.

Visai šalia pagrindinės akmeninės miesto aikštės, kur sukilėlių lyderiams buvo įvykdyta mirties bausmė prieš daugiau nei du šimtmečius, gedintieji išsirikiavo pasirašyti užuojautos knygų ir uždegti žvakių prieš didelę prezidento nuotrauką vyriausybės pastate.

„Mes gyvename tokiu trapiu laiku“, – sakė Maxilas Mompremieris, stovėdamas už kolonijinės epochos Notr Dame de L’Assomption katedros, kur p. Moïse šalininkai anksčiau susirinko į pamaldas. „Niekas nesupranta, kas nutiko. Daugelis žmonių bijo “.

Iš šalies šiaurės kilęs ponas Moïse’as nebuvo gerai žinomas šalies valdžios centre Portoprense, kai 2015 m. Rinkimuose valdančioji partija pasirinko jį savo kandidatu. Jis gimė Trou-du-Nord mieste, o vėliau savo verslininko karjerą pradėjo nuo Port-de-Paix, kur tapo Prekybos rūmų prezidentu.

Tai, kad jis buvo nužudytas toli Port-au-Prince, uždegė senus susiskaldymus tarp mažiau išsivysčiusios šiaurės ir šalies sostinės bei ekonominio centro. Tai taip pat pagilino atotrūkį tarp mažojo šalies elito ir jos skurdžios daugumos.

„Tai nepaliaujamai grįžta per visą Haitis istoriją”, – sakė istorikas, įsikūręs Cap-Haïtien mieste, istorikas Emile Eyma jaunesnysis, kalbėdamas apie šiaurės gyventojų pasipiktinimą. „Pavojinga tai, kad tiek spalvos, tiek regioniškumo klausimas yra ginkluotas dėl grynai politinių priežasčių“.

Išpuolio metu sužeista prezidento žmona Martine Moïse sakė, kad už laidotuves sumokės jos šeima. Lėktuvai į įprastai mieguistą oro uostą atvyko visą ketvirtadienį, daugiau planuojama atvykti penktadienį.

Tačiau šio miesto gatvėse pyktis degė.

„Mes ketiname protestuoti visą naktį”, – pažadėjo ponas Atole, kai už jo tilto degė padangos. „Mes ketiname jiems sunkiai praleisti laiką mieste.”

Haroldas Isaacas prisidėjo prie pranešimų.