Trečiadienį į Haitį atvyko 500 000 „Covid“ vakcinos dozių siunta iš Jungtinių Valstijų. Tai buvo pirmieji šūviai, kuriais pasiekta tauta, sukrėsta po prezidento Jovenelio Moïse’o nužudymo.

Aukojimas yra dalis Bideno administracijos pastangų remti vėluojančias vakcinacijos kampanijas skurdesnėse pasaulio šalyse. Ją išplatins „Covax“, pasaulinės pastangos dalytis vakcinomis, teiginys Pasaulio sveikatos organizacijos dalis – Panamerikos sveikatos organizacija.

„Šių vakcinų pristatymas yra gana perspektyvus, o dabar iššūkis yra jas gauti žmonėms, kuriems jų labiausiai reikia”, – sakoma PAHO direktorės Carissa F. Etienne ataskaitoje.

Haitis yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių ir vienintelė Lotynų Amerikoje ar Karibuose, kurios dar nepradėjo Covid vakcinacijos programos, todėl jai gresia pavojus, nes labai infekcinis „Delta“ variantas skleidžia pasaulį. Remiantis „New York Times“ duomenimis, šalyje užregistruota mažiau nei 20 000 koronaviruso atvejų ir 487 mirčių, tačiau ekspertai mano, kad dėl žemo tyrimų lygio šis skaičius yra nepakankamas.

Haičio visuomenės sveikatos ministrė Marie Gréta Roy Clément teigė, kad JAV teikiamos dozės bus administruojamos nemokamai, tačiau ji nenurodė, kas pirmiausia gaus šūvius. JAV buvo siunčiama vakcina „Moderna“, pranešė „The Associated Press“.

„Šis pirmasis skiepų paskirstymas nutraukia ilgą laukimą“, – sakė dr. Clémentas, „ne tik Haičio gyventojams, bet ir regiono žmonėms, kurie buvo labai susirūpinę, kad Haitis buvo vienintelė šalis Amerikos, kuri dar nebuvo įvedusi Covid-19 vakcinos “.

Dar prieš prezidento nužudymą liepos 7 d. Politinis nestabilumas ir išteklių trūkumas trukdė Haitiui reaguoti į naują viruso protrūkį. Praėjusį mėnesį ligoninės, esančios už sostinės Portoprenso, administratoriai atmetė pacientus, nes jos palatos buvo pilnos. Ligoninės papildė lovas, tačiau gydytojai įspėja, kad nepakanka medicininio deguonies pacientams gydyti, jei atvejų dar padaugės.

Pareigūnai teigė, kad JAV netrukus išsiųs daugiau vakcinų į Haitį, nes Bideno administracija pagreitins 12 milijonų dozių, kurias ji pažadėjo pateikti Karibų ir Lotynų Amerikos šalims, pristatymą. Pasak Panamerikos sveikatos organizacijos, iki šiol Bolivijai, Salvadorui ir Hondūras buvo pristatyta apie keturis milijonus dozių.