10 įrodytų mėlynių naudos sveikatai

Štai uogų karalius, skaniai saldus ir kupinas rūgštaus punšo, uogų, kurios atims jūsų bliuzą. Taip! Jūs atspėjote teisingai. Mes kalbame apie mėlynes. Yra ilgas mėlynių pranašumų sąrašas. Juk žmonės tai laiko stebuklingu maistu. Tačiau prieš pereidami į įrodytą mėlynių naudą sveikatai, pažiūrėkime, kuo jos tokios unikalios.

Tinkama mityba gerina bendrą sveikatą. Vaisiai daugiausia prisideda prie optimalios mitybos. Mityba atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį įvairiais gyvenimo etapais, pavyzdžiui, nėštumo, sveikimo po ligos, pandemijos ir kitais pereinamaisiais etapais. Be to, vaisiai dažnai padeda išlaikyti sveiką kūno svorį. Tai taip pat sumažina lėtinių ligų, dėl kurių atsiranda bendra savijauta, riziką. Mėlynės yra vienas iš tokių maistingų vaisių.

Kas yra mėlynė?

Tai skanios, ryškios mažos uogos iš viržių šeimos, Ericaceae.

Mėlynės yra įprastas Vaccinium genties žydinčių augalų pavadinimas. Visi sutiksime, kad potyris įkandus mėlynę ir mėgautis sultimis burnoje, kai uogos pūsti, yra fantastiška.

Mėlynių dienos istorija

Mėlynės yra Šiaurės Amerikos daugiamečiai žydintys augalai. Uogų spalva svyruoja nuo mėlynos iki violetinės spalvos. Mėlynės, kokias mes žinome šiandien, yra labai naujos. Iš pradžių jie buvo auginami 1900 m. Laukinių rūšių nebuvo galima auginti ar nuimti ūkiuose, todėl žmonės turėjo juos skinti laukinėje gamtoje, kad galėtų mėgautis išskirtiniu skoniu. Mes valgome juos laukinėje gamtoje maždaug 13 000 metų. Vaisių lankstumą ir gydomąsias savybes pripažino vietiniai amerikiečiai, kurie juos naudojo kaip vaistų sudedamąją dalį ir kaip kvapiąją medžiagą virtuvėje.

Mėlynių istoriją galima atsekti iki Elizabeth White ir Frederick Coville. Mėlynes jie augino savo žemėje išmokę jas auginti. Dabar galime mėgautis mėlynėmis kaip nuostabiu skanėstu ir dėl jų pastangų gauti naudos iš jų sveikatos pranašumų. Šį sezoną švenčiame mėlynių dieną ir mėlynių mėnesį su įvairiomis jos veislėmis.

Mėlynių rūšys

Iš esmės yra keturios mėlynių rūšys:

Aukštaūgis

Vaccinium corymbosum yra mokslinis šio augalo pavadinimas ir yra labai paplitusi mėlynė, kurią galime rasti. Kaip rodo pavadinimas, jis užauga iki maždaug šešių pėdų aukščio. Nors jis paprastai vadinamas krūmu, laikykite šį augalą labiau medžiu. Jis klesti USDA zonose nuo keturių iki septynių.

Lowbush

Vaccinium angustifolium yra mokslinis šio augalo pavadinimas. Šie maži krūmeliai klesti įvairiose atsparumo zonose. Ši šalto oro šilauogė gerai auga nuo trečios iki septynios zonose.

Hibridinis pusiau aukštas

Pusiau aukštaūgė šilauogė – tai hibridinė veislė, kuri jungia didžiausias žemakrūmių ir aukštaūgių šilauogių savybes. Jis užauga iki krūmo ar krūmo dydžio.

Kiškio akis

Vaccinium virgatum yra mokslinis šio augalo pavadinimas. Ši veislė klesti pietryčių JAV. Tai kenkėjams atspari rūšis, gerai prisitaikanti ir duodanti daug vaisių. Pasodinkite juos dviem ar daugiau rūšių, kad užtikrintumėte apdulkinimą. Jis gerai auga USDA 7–9 zonose.

Mėlynės: mitybos faktai

Pusėje puodelio (apie 80 gramų) mėlynių porcijoje yra:

  • Kalorijos: 42
  • Baltymai: 1 gramas
  • Cukrus: 7 gramai
  • Riebalai: Mažiau nei 1 gramas
  • Angliavandeniai: 11 gramų
  • Pluoštas: 2 gramai

Šios uogos turi 53 balus pagal glikemijos indeksą (GI). Jis matuoja, kaip greitai tam tikri maisto produktai gali padidinti cukraus kiekį kraujyje. Bet tuo viskas nesibaigia. Mėlynių vaisiuose yra daug daugiau, todėl mėlynės suteikia naudos sveikatai.

Mėlynėse yra maistinių skaidulų. Ir, kaip žinome, skaidulos padeda sklandžiai veikti jūsų virškinimo sistemai. Be to, mėlynių vaisiai taip pat yra puikus įvairių vitaminų ir mineralų šaltinis, būtent:

Vitamino C

Jis taip pat žinomas kaip askorbo rūgštis. Mėlynių vaisiuose esantis vitaminas C vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį skatinant žaizdų gijimą. Tai taip pat naudinga organizmui kontroliuojant infekcijas. Be to, tai yra galingas antioksidantas. Jis reikalingas kolagenui – skaiduliniam baltymui jungiamuosiuose kūno audiniuose gaminti.

Vitaminas A

Vitaminas A yra būtina maistinė medžiaga visų kūno audinių ir organų augimui. Šie organai apima širdį, plaučius, inkstus, odą ir plaukus. Be to, jis prisideda prie sebumo gamybos, o tai padeda sumažinti odos ir plaukų drėgmės lygį.

Vitaminas K

Vitaminas K arba filochinonas (K1) padeda gaminti įvairius baltymus, reikalingus kraujo krešėjimui ir kaulų formavimuisi. Vienas iš jų vadinamas protrombinu. Protrombinas yra nuo vitamino K priklausomas baltymas, kuris tiesiogiai padeda kraujo krešėjimo procesui organizme. Osteokalcinas yra dar vienas baltymas, kuriam reikalingas vitaminas K sveikam kauliniam audiniui gaminti.

Manganas

Manganas dalyvauja įvairiuose žmogaus organizmo metaboliniuose procesuose, įskaitant aminorūgštis, cholesterolį, angliavandenius ir gliukozę. Be to, jis padeda formuotis kaulams, kraujo krešėjimui ir hemostazei. Mėlynės yra naudingos organizmui tuo pačiu metu tiekdamos manganą ir vitaminą K.

Antioksidantai

Antioksidantai yra tikrai stebuklinga mėlynių maistinė medžiaga. Jie skatina daug naudos, pavyzdžiui, stabdo senėjimą, gerina regėjimą, stiprina širdies raumenis ir tt AMD arba su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija yra dažniausia vyresnių nei 60 metų suaugusiųjų nuolatinio regėjimo praradimo priežastis. Mėlynių vaisių antioksidantai gali padėti pagyvenusiems žmonėms. labiausiai akys ir oda.

Kai kurios kitos mėlynių vaisių maistinės medžiagos yra geležis, fosforas, nedideli kalcio ir cinko kiekiai.

10 įrodytų mėlynių naudos sveikatai

1. Sumažina širdies ligų riziką.

Mėlynės gali sumažinti MTL cholesterolio kiekį. MTL yra bloga cholesterolio forma, kuri gali kauptis arterijose ir jas užkimšti. Vainikinių arterijų liga yra rimta širdies liga. Remiantis tyrimu, vienas puodelis mėlynių kasdien sumažina širdies ligų riziką iki 15%.

Mėlynių vaisiuose yra galingų antioksidantų (antocianino), kurie drastiškai mažina blogojo cholesterolio kiekį žmogaus organizme. Be to, jis pagerina sklandžią kraujotaką arterijose. Mėlynėse yra apie 25 skirtingus antocianinus, todėl jos yra uogų karalius.

Antocianinas taip pat yra atsakingas už mėlynių ryškios spalvos suteikimą. Jis taip pat pašalina laisvuosius radikalus iš kraujo ir apsaugo organizmą nuo įvairių ligų.

2. Jis stiprina medžiagų apykaitą.

Mityba yra būtinas sveikos medžiagų apykaitos palaikymui organizme. Tiesa, sakoma, kad mėlynės yra maistingas vaisius. Žmogaus kūne ir toliau vyksta įvairios cheminės reakcijos, užtikrinančios sklandų funkcionavimą. Mėlynių vaisiuose esantis manganas ir kalis yra naudingi įvairiems organizmo metaboliniams procesams.

Jei jūsų organizme yra mažas kalio kiekis, galite gaminti mažiau insulino nei vidutinis sveikas žmogus. Dėl to gali padidėti cukraus kiekis kraujyje. Deja, tai taip pat gali padidinti tikimybę susirgti 2 tipo diabetu. Nors, kaip žinome, diabetas yra gyvybę keičianti būklė, šis supermaistas gali padėti to išvengti. Mėlynėse gausu kalio ir kitų maistinių medžiagų, kurios gali padėti išvengti diabeto. Kita vertus, manganas padeda panaudoti įvairius kitus vitaminus, tokius kaip tiaminas. Tai taip pat naudinga organizmui gerinant kepenų veiklą.

Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga yra svarbi sveikatos būklė visame pasaulyje. Mėlynės turi priešuždegiminių ir antiapoptotinių savybių, kurios padeda gydyti NAFLD. Taigi galima drąsiai teigti, kad mėlynės atlieka esminį vaidmenį stiprinant organizmo medžiagų apykaitą.

3. Senėjimą stabdančios savybės

Mėlynių valgymas turi senėjimą stabdantį poveikį organizmui. Taip yra dėl pterostilbeno ir antocianino buvimo. Pusėje puodelio šių skanių uogų yra 42 kalorijos. Tai sudaro 24% mūsų organizmui reikalingo kasdieninio vitamino C kiekio. Tai yra raktas skatinant kolageno gamybą, siekiant išlaikyti odos stangrumą ir elastingumą. Tai išlaiko odą jaunesnę ir gaivią, o pažeistas ląsteles atkuria greičiau.

Taigi, užkandžiaukite dubeniu šviežių mėlynių ir atsisveikinkite su raukšlėmis bei linijomis.

Tyrimai rodo, kad mėlynės gali moduliuoti signalizacijos kelius, susijusius su uždegimu ir ląstelių išlikimu. Be to, jis padidina neuroplastiškumą ir neuroprotekcines savybes. Todėl mėlynės taip pat padeda kovoti su neurodegeneracinėmis ligomis.

4. Tai gali padėti kovoti su vėžiu.

Mėlynių vaisiuose esantys antioksidantai ir fitochemikalai padeda pašalinti laisvuosius radikalus. Tačiau šie radikalai gali pakenkti jūsų DNR profiliui. Jei nebus išspręstas, šie…